Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka oraz warunkiem koniecznym do skutecznego funkcjonowania w dowolnym biznesie.

Chcesz poznać szczegóły oferty?
Skontaktuj się z naszym Działem Handlowym:

+48 12 412 0902

Inteligencja sytuacyjna

Zarządzanie bezpieczeństwem stanowi wyzwanie zarówno technologiczne jak i organizacyjne. Elektroniczne systemy ochrony osób i mienia stają się coraz bardziej skomplikowane i rozbudowane, a ich obsługa angażuje coraz więcej osób. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że wraz
z autonomicznym rozwojem każdego z tych systemów, zerwaniu ulegają ścieżki obiegu informacji. Prowadzi to do obniżenia efektywności pracy służb ochrony i w konsekwencji do degradacji poziomu bezpieczeństwa.

Inteligencja sytuacyjna jest terminem, który określa zespół rozwiązań systemowych, wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji do gromadzenia i korelowania ze sobą danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak systemy monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Integrując ze sobą te źródła, można uzyskać wyższy poziom gotowości do wykrywania zdarzeń mogących stanowić zagrożenie oraz reagować na takie zdarzenia w sposób skoordynowany i zgodny z przyjętymi procedurami postępowania.

Funkcjonalność systemów inteligencji sytuacyjnej obejmuje m.in. poniższe zagadnienia:

  • korelacja zdarzeń raportowanych przez systemy bezpieczeństwa
  • kierowanie informacji do właściwych odbiorców
  • nadawanie jej odpowiedniego priorytetu
  • automatyzacja zadań służb ochrony
  • zapewnienie dostępu do danych niezbędnych do realizacji zadań ochrony
  • wsparcie dowodzenia działaniami służb ochrony
  • wsparcie dla raportowania zdarzeń przez funkcjonariuszy ochrony
  • wsparcie dla raportowania zdarzeń przez osoby niebędące funkcjonariuszami ochrony, przebywające na ochranianym terenie

Realizacją wymienionych funkcji zajmuje się oprogramowanie pracujące najczęściej w centrum zarządzania bezpieczeństwem. Oprogramowanie to wykorzystuje różne mechanizmy integracji z tradycyjnymi elektronicznymi systemami ochrony osób i mienia, które stanowią dla niego główne źródło danych. System obudowany jest zwykle zestawem aplikacji mobilnych, pozwalających na korzystanie z niego w warunkach pełnienia służby patrolowej przez funkcjonariuszy ochrony lub służących jako narzędzie do zgłaszania nietypowych lub niepokojących sytuacji przez osoby postronne.

Systemy inteligencji sytuacyjnej posiadają budowę modularną, która umożliwia wdrażanie ich w sposób etapowy, dostosowujący realizowane przez system funkcje do potrzeb i wymagań klienta.

Naszym partnerem technologicznym w zakresie systemów inteligencji sytuacyjnej jest firma Intellicene, której systemy wykorzystywane są przez ponad 400 agencji rządowych na całym świecie, zapewniają ochronę na 30 % spośród najbardziej zatłoczonych lotnisk świata, wspomagają pracę ochrony w 4 z 10 największych detalicznych sieci handlowych i nadzorują bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej 10 głównych wytwórców energii.

Partnerzy w zakresie inteligencji sytuacyjnej: